Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-2 (CD-2) - Nijmegen, Netherlands - 2-4 February 2024
Semi Final 1000 meter Women Junior D
Race 1, A (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
74
Fabiènne VAN DER VELDT
IHCL
1:45.238
2.
2
157
Tinne BOLSIUS
SVU
1:45.441
3.
3
12
Desiree LANDL
BOR
1:49.323
4.
4
75
Maartje TOORNVLIET
IHCL
1:49.857
5.
6
76
Yfke VREEKEN
IHCL
1:50.284
6.
5
1
Katherine QUINLAN
ALD
1:55.102
Race 2, A (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
112
Sigrid VAN ES
SCT
1:55.732
2.
2
73
Annika OUWENEEL
IHCL
1:56.839
3.
3
101
Marina SVIRIDOVA
LST
1:57.834
4.
4
182
Leonie VANBESIEN
USF
2:00.888
5.
6
86
Jitske BENNINK
IJA
2:06.615
6.
5
13
Benedetta LEPORE
BOR
2:08.593
Race 3, A (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
54
PASZTOR Orsi
FTC
1:54.724
2.
2
85
Juliette VAN RHEE
IJA
1:55.364
3.
6
165
Nynke KROL
TRL
1:55.460
4.
3
8
Emma PEDRANZINI
BOR
1:56.612
5.
4
151
Melanie OOMS
STH
1:56.888
6.
5
143
Naomi SEGERS
STB
1:59.592
Race 4, A (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
111
Noortje KAPPERS
SCT
1:57.176
2.
2
55
PUKSA Veronika
FTC
1:57.276
3.
4
9
Alice COLTURI
BOR
2:00.888
4.
5
29
Meline JUPPIN
CMSG
2:06.080
5.
3
113
Jente VAN DER HEIDE
SCT
2:25.564
6.
6
78
Liese VAN DER LAAN
IHCL
2:25.593
Race 5, A (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
130
Rachele Yara DOLCI
SES
1:51.751
2.
2
7
Francesca PICCAGNONI
BOR
1:51.866
3.
3
114
Lysanne VAN DER VAART
SCT
1:53.185
4.
5
166
Dautsen VAN DER MEER
TRL
1:55.733
5.
6
91
Elin LAMAIN
IJVZ
1:57.585
6.
4
90
Tirza STENNEKE
IJVZ
1:58.107
Race 6, A (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
89
Fleur HARTVELD
IJVZ
1:49.285
2.
4
11
Rebecca BARETTO
BOR
1:53.328
3.
3
10
Sara SILVESTRI
BOR
1:54.715
4.
2
136
Teodora RIZMANOSKA
SGPV
1:54.838
5.
5
167
Manou WALTA
TRL
1:55.991
6.
6
156
Elize ARTS
STRI
2:03.323
Race 7, A (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
164
Lana SCHIPHOF
TRL
1:43.475
2.
3
41
Amelie LANG
ETR
1:49.398
3.
5
77
Mijntje JUFFERMANS
IHCL
1:49.998
4.
2
107
Ella WOTHERSPOON
OSK
1:50.031
5.
4
79
Juup STRAATHOF
IHCL
2:00.266
6.
6
192
Fiona CUPPENS
YDS
-
Final 1000 meter Women Junior D
Race 15, F (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
143
Naomi SEGERS
STB
1:57.012
2.
2
90
Tirza STENNEKE
IJVZ
1:57.061
3.
1
1
Katherine QUINLAN
ALD
1:57.172
4.
4
156
Elize ARTS
STRI
1:58.413
5.
6
78
Liese VAN DER LAAN
IHCL
1:58.929
6.
7
192
Fiona CUPPENS
YDS
2:02.208
7.
5
13
Benedetta LEPORE
BOR
2:08.452
Race 16, E (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
113
Jente VAN DER HEIDE
SCT
1:56.420
2.
2
167
Manou WALTA
TRL
1:56.459
3.
3
151
Melanie OOMS
STH
1:56.517
4.
1
76
Yfke VREEKEN
IHCL
1:56.868
5.
4
91
Elin LAMAIN
IJVZ
1:57.148
6.
5
79
Juup STRAATHOF
IHCL
2:12.697
7.
6
86
Jitske BENNINK
IJA
-
Race 17, D (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
136
Teodora RIZMANOSKA
SGPV
1:53.575
2.
1
75
Maartje TOORNVLIET
IHCL
1:53.662
3.
4
166
Dautsen VAN DER MEER
TRL
1:53.734
4.
5
8
Emma PEDRANZINI
BOR
1:53.932
5.
6
182
Leonie VANBESIEN
USF
1:53.937
6.
2
107
Ella WOTHERSPOON
OSK
1:54.103
7.
7
29
Meline JUPPIN
CMSG
2:02.128
Race 18, C (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
101
Marina SVIRIDOVA
LST
1:51.456
2.
3
114
Lysanne VAN DER VAART
SCT
1:52.324
3.
5
165
Nynke KROL
TRL
1:52.373
4.
2
77
Mijntje JUFFERMANS
IHCL
1:52.667
5.
7
9
Alice COLTURI
BOR
1:54.080
6.
4
10
Sara SILVESTRI
BOR
1:54.778
7.
1
12
Desiree LANDL
BOR
1:59.005
Race 19, B (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
157
Tinne BOLSIUS
SVU
1:47.954
1
2.
3
7
Francesca PICCAGNONI
BOR
1:49.110
3.
5
85
Juliette VAN RHEE
IJA
1:50.480
4.
4
11
Rebecca BARETTO
BOR
1:51.008
5.
7
55
PUKSA Veronika
FTC
2:01.404
6.
2
41
Amelie LANG
ETR
2:10.899
6
73
Annika OUWENEEL
IHCL
P
Race 20, A (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
164
Lana SCHIPHOF
TRL
1:43.962
34
2.
3
89
Fleur HARTVELD
IJVZ
1:44.502
21
3.
5
54
PASZTOR Orsi
FTC
1:45.989
13
4.
6
112
Sigrid VAN ES
SCT
1:46.152
8
5.
2
74
Fabiènne VAN DER VELDT
IHCL
1:47.422
5
6.
4
130
Rachele Yara DOLCI
SES
1:48.204
3
7.
7
111
Noortje KAPPERS
SCT
1:49.157
2
Distance Classification 1000 meter Women Junior D
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, A
1.
164
Lana SCHIPHOF
TRL
1
34
1|1
1:43.475
2.
89
Fleur HARTVELD
IJVZ
2
21
1|2
1:44.502
3.
54
PASZTOR Orsi
FTC
3
13
1|3
1:45.989
4.
112
Sigrid VAN ES
SCT
4
8
1|4
1:46.152
5.
74
Fabiènne VAN DER VELDT
IHCL
5
5
1|5
1:45.238
6.
130
Rachele Yara DOLCI
SES
6
3
1|6
1:48.204
7.
111
Noortje KAPPERS
SCT
7
2
1|7
1:49.157
Final, B
8.
157
Tinne BOLSIUS
SVU
1
1
2|1
1:45.441
9.
7
Francesca PICCAGNONI
BOR
2
2|2
1:49.110
10.
85
Juliette VAN RHEE
IJA
3
2|3
1:50.480
11.
11
Rebecca BARETTO
BOR
4
2|4
1:51.008
12.
55
PUKSA Veronika
FTC
5
2|5
1:57.276
13.
41
Amelie LANG
ETR
6
2|6
1:49.398
14.
73
Annika OUWENEEL
IHCL
P
P
1:56.839
Final, C
15.
101
Marina SVIRIDOVA
LST
1
3|1
1:51.456
16.
114
Lysanne VAN DER VAART
SCT
2
3|2
1:52.324
17.
165
Nynke KROL
TRL
3
3|3
1:52.373
18.
77
Mijntje JUFFERMANS
IHCL
4
3|4
1:49.998
19.
9
Alice COLTURI
BOR
5
3|5
1:54.080
20.
10
Sara SILVESTRI
BOR
6
3|6
1:54.715
21.
12
Desiree LANDL
BOR
7
3|7
1:49.323
Final, D
22.
136
Teodora RIZMANOSKA
SGPV
1
4|1
1:53.575
23.
75
Maartje TOORNVLIET
IHCL
2
4|2
1:49.857
24.
166
Dautsen VAN DER MEER
TRL
3
4|3
1:53.734
25.
8
Emma PEDRANZINI
BOR
4
4|4
1:53.932
26.
182
Leonie VANBESIEN
USF
5
4|5
1:53.937
27.
107
Ella WOTHERSPOON
OSK
6
4|6
1:50.031
28.
29
Meline JUPPIN
CMSG
7
4|7
2:02.128
Final, E
29.
113
Jente VAN DER HEIDE
SCT
1
5|1
1:56.420
30.
167
Manou WALTA
TRL
2
5|2
1:55.991
31.
151
Melanie OOMS
STH
3
5|3
1:56.517
32.
76
Yfke VREEKEN
IHCL
4
5|4
1:50.284
33.
91
Elin LAMAIN
IJVZ
5
5|5
1:57.148
34.
79
Juup STRAATHOF
IHCL
6
5|6
2:00.266
35.
86
Jitske BENNINK
IJA
7
5|7
2:06.615
Final, F
36.
143
Naomi SEGERS
STB
1
6|1
1:57.012
37.
90
Tirza STENNEKE
IJVZ
2
6|2
1:57.061
38.
1
Katherine QUINLAN
ALD
3
6|3
1:55.102
39.
156
Elize ARTS
STRI
4
6|4
1:58.413
40.
78
Liese VAN DER LAAN
IHCL
5
6|5
1:58.929
41.
192
Fiona CUPPENS
YDS
6
6|6
2:02.208
42.
13
Benedetta LEPORE
BOR
7
6|7
2:08.452
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters